úterý 7. května 2013

Církev není cool, aneb co je asi špatně

V poslední době jsem značně znepokojen až nespokojen se situací v církvi/církvích. Objevují se různé názory od různých křesťanů, že je církev plná pokrytců, lhářů a podobně. 

Tento proces „podezírání církve“,  u mě trvá už delší dobu, avšak nedávno můj takzvaný „pohár trpělivosti“ přetekl. Nedávno jsem shlédnul několik videí na youtubu, která byla svědectvím bývalých křesťanů o tom, proč se stali ateisty. Nedělám nikomu reklamu, když sdělím, že mnou nejvíce pohnuly videa uživatelů KT45, Lee Lemon a dalších.

Po shlédnutí některých videí těchto uživatelů jsem sice nebyl přesvědčen (přeci jen jejich argumenty příliš přesvědčivě nezněly), ale bylo jasné v čem jejich problém vězí, v čem vězí příčina toho, proč od Boha odešli – v církvi. Každý z těchto lidí se setkal v církvi, rodině Boží, s pokrytectvím, odsuzováním, pomlouváním, nucením, manipulací, se spoustou pravidel a dogmat. Chtěl bych věřit tomu, že je to problém jen několika církví v Americe, protože by bylo jednodušší řešit problém, který je za oceánem – nemusel by se řešit.

Bohužel se obávám, že podobné problémy zažíváme i u nás, nebo k nim máme alespoň našlápnuto. Za poslední tři měsíce jsem slyšel nespočet narážek na piercing, tetování, kouření, alkohol, práci v „nečistém“ prostředí; slyšel jsem nemálo pravidel o tom, jak se zachovat k těm, kteří k vám přijdou prosit o trávu (rada zní: poslat je do háje) a také jsem slyšel velké fráze typu „Je to otázka priorit, musíš se rozhodnout, jestli to bude Bůh a nebo to druhé.“
Ano, právě takhle mluví oni pokrytci v církvi. Zakazují, přikazují, odsuzují. Život zasazují do schémat. Oni milují tradice a konzervatismus snad více než Ježíše, který je nezkrotný lev Aslan. Oni,...oni...

Přátelé – copak mluvíme německy, že onikáme? Naším problémem jsou ONI. C. S. Lewis ve své knize Velký rozvod nebe a pekla popisuje peklo jako obrovský svět, kde za všechno můžou ONI; alespoň lidé z pekla to tak říkají: „Za to může on, to on mě zradil. Oni ale nepřišli na pomoc...“ Ony oběti pekelné také poukazují na to, jak k nim svět byl nespravedlivý, jak byly obklopeny pokrytci. Možná, že se za těmito pokrytci dívali tak moc, že sešli z cesty.
Nebo možná, že je to ten případ, kdy všichni jedou v protisměru a my naříkáme, jak to ONI dělají špatně. Tady je potřeba jen Boží milosti, aby nám ukázal, že v protisměru jedeme my. Slyšel jsem o člověku, který navštívil přes 10 sborů a nikde nebyl spokojen; a tvrdil, že ty sbory byly naprosto v nepořádku. Pokud jedou všichni proti vám, je nanejvýš pravděpodobné, že vy jedete proti nim a je třeba si to s pokorou v srdci přiznat.

Nechci snižovat problémy v církvi a očišťovat ony pokrytce, ale je zahodno ukázat i druhou stranu.

Vadí nám, že ONI odsuzují kuřáky, ale přitom je odsuzujeme za pokrytectví. Vadí nám pravidla a přikázání, ale přitom jen pokrytecky přitakáme na „cool hlášku“. Nesnášíme tradice a proto si místo podání ruky tradičně ťukneme pěstí. Máme konzervatismus za staromódní, a proto trávíme večery po hospodách, protože „doma to není ono.“

Nesnášíme životní schématismus, přesto si cool hlášky Davida Nováka a Marka Driscolla, ukládáme do složky „Oblíbené“, ale ne do našeho srdce. Strach ze samoty zakrýváme tím, že „sloužíme jiným lidem“, protože nás „potřebují“. A místo pokání, říkáme, že „hledáme Boha“, protože pokání je příliš schématické. Potřebujeme si dokázat, že Bůh není proti piercingu, tetování a různým věcem a tak to sdělujeme s potěšením ostatním přátelům a zjišťujeme, že ostatní toto nikdy neodsuzovali. Problém je jen v naší hlavě. Není toto dokázování si sama sobě určitým schématismem?

Lhát lidem je slabost. Lhát sám sobě, to je prostě k smíchu.

Nakonec děláme Ježíše víc cool, než doopravdy je. Když citujeme z bible, raději citujeme pasáže, kde je Bůh drsný. Nejraději máme pasáž, kdy Ježíš zpřevrací stoly v Chrámě; ale veršíky, kde se Ježíš ponižuje, máme schované v sejfu pro „pozdější potřeby“, protože ten lev by pak vypadal příliš krotce. Patrně už by pak Ježíš nebyl tak cool.

Drazí pokrytci: milovali bychom Ho, kdyby nebyl „cool“?


Žádné komentáře:

Okomentovat